CES Home / PLAM 2019 / CES - Agenda

Agenda

PLAM 2019 CONFERENCE - OUR LANDS. OUR LEGACY.

Download the Conference Agenda (PDF)

DAY 1 - MONDAY, SEPTEMBER 30, 2019
1:00 - 3:30 p.m. Sponsored field trips - Sign up now!
1:00 - 5:30 p.m. Conference Registration Open
4:00 p.m. Hotel Check-in
5:30 - 7:00 p.m. Networking Reception – World Golf Village Resort
  • Featuring photographer Paul Marcellini
  Dinner on Your Own
DAY 2 - TUESDAY, OCTOBER 1, 2019
8:00 a.m. Continental Breakfast
9:00 - 9:30 a.m. Welcome to 2019 PLAM Conference – Our Lands. Our Legacy. 
  • Noah Valenstein, Secretary, Florida Department of Environmental Protection 
9:30 – 9:50 a.m. Thought Session:  Leadership – Conserving Florida’s Natural Resources and Community Partnerships 
  • Jon Dain, Natural Resources Leadership Institute, University of Florida
9:50 – 10:05 a.m. Break:  Meet the Experts Opportunity 
  • Steve Kellogg, Bureau of Survey and Mapping, DEP 
  • Jorge Alonso, Bureau of Survey and Mapping, DEP
  • Doug Dane, Bureau of Appraisal, DEP
  • Julie Story, Bureau of Appraisal, DEP
  • Lynda Godfrey, Bureau of Real Estate Services, DEP
  • Robbie Parrish, Bureau of Real Estate Services, DEP
  • Sandy Ray, Bureau of Real Estate Services, DEP
10:10 – 11:10 a.m.  OneFlorida Panel: Protecting Florida’s Water Together
  • Moderator: Dr. Tom Frazer, Chief Science Officer, Office of Environmental Accountability and Transparency, DEP
  • Captain Daniel Andrews, Captains for Clean Water
  • Aliki Moncrief, Florida Conservation Voters
  • Tom Frick, Division of Environmental Assessment and Restoration, DEP
11:15 a.m. – 12:00 p.m. Concurrent Breakout Sessions 

Innovative Data Use
  • Warren Sponholtz, Office of Technology and Information Services, DEP
  • James Hamby, Office of Environmental Services, Division of State Lands, DEP
  • Jon Oetting, Florida Natural Areas Inventory
Sustainable Working Lands
  • Jim Strickland, Blackbeard’s Ranch
  • Dr. Erich Marzolf, Division of Water and Land Resources, St. Johns River Water Management District
  • Tom Frick, Division of Environmental Assessment and Restoration, DEP
12:00 - 1:15 p.m. Lunch and Keynote Speaker
  • Chris Emmanuel, Director of Infrastructure & Governance Policy, Florida Chamber of Commerce
1:20 - 2:20 p.m. General Session: State Conservation and Land Stewardship
  • Callie DeHaven, Division of State Lands, DEP
  • Eric Draper, Division of Recreation and Parks, DEP
  • Kipp Frohlich, Division of Habitat and Species Conservation,
  • Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
  • Jim Karels, Florida Forest Service
  • Dr. Mike Shirley, GTM National Estuarine Research Reserve
2:25 – 3:25 p.m. General Session: Strength in Partnerships 
  • Doug Alderson, Office of Greenways and Trails, DEP
  • Linda Reeves, Land and Recreation Grants Program, DEP
  • Frank Powell, Office of Ecosystems Restoration, DEP
  • Whitney Gray, Office of Resilience and Coastal Protection, DEP
3:30 – 3:45 p.m. Break:  Meet the Experts Opportunity 
  • Linda Reeves, Florida Communities Trust
  • Paula Allen, Office of Environmental Services
3:50 – 4:50 pm OneFlorida Panel: Protecting Florida’s Lands Together 
  • Moderator: Dr. Tom Frazer, Chief Science Officer, Office of Environmental Accountability and Transparency, DEP
  • Beth Alvi, Audubon Florida
  • Garrett Wallace, The Nature Conservancy
  • Traci Deen, Conservation Florida
  • Callie DeHaven, Division of State Lands, DEP
6:00 - 7:30 p.m. Networking Reception – World Golf Village Resort
  • Welcome by Barbara Goodman, Deputy Secretary for Land and Recreation, DEP
  Dinner on Your Own
DAY 3 - WEDNESDAY, OCTOBER 2, 2019
8:00 a.m. Continental Breakfast
8:30 – 9:25 a.m. General Session Leadership – Conserving Florida’s Natural Resources and Community Partnerships 
  • Jon Dain, Natural Resources Leadership Institute, University of Florida
9:30 – 10:15 a.m. Concurrent Breakout Sessions 

Public Land Management
  • Keith Rowell, Florida Forest Service
  • Deb Burr, Gopher Tortoise Program, Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
  • Beth Stys, Fish and Wildlife Research Institute, Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
Resilient Land Management 
  • Tara McCue, East Coast Regional Planning Council
  • Janet Gil, Environmentally Endangered Lands Program, Miami-Dade County
  • Michael Foster and Philip Stone, Bureau of Design and Construction, Division of Recreation and Parks, DEP
10:20 – 10:35 a.m. Break: Meet the Experts Opportunity
Brad Richardson, Bureau of Public Land Administration, DEP
Byron Ward, State-Owned Lands Inventory, DEP
10:40 – 11:40 a.m. General Session:  Florida’s Bright Green Future 
  • Stephen Boudreau, World Golf Village
  • Kevin McGeever, VISIT FLORIDA
  • Will Abberger, The Trust for Public Land
  • John Fraites, Division of Air Resource Management, DEP
11:45 a.m. - 12:00 p.m. Closing Remarks and Field Trip Instructions
1:30 - 4:00 p.m. Sponsored Field Trips


 Last Modified 9/30/19